راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

سرمقاله راه توده 614

رهبر موسوی را در حصر گرفته

موسوی رهبر را به اسارت!

 

 

همه چیز نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی و شخص آقای خامنه‌ای به گروگان کودتای 88 و مقاومت مردم در برابر آن در آمده است. از یکسو گروگان محصوران و جنبش تغییرات و از سوی دیگر گروگان احمدی نژاد و دار و دسته وی. رهبر و جناح راست جمهوری اسلامی به همان اندازه که از موسوی و کروبی و رهنورد و پایان حصر و بازگشت آنان به میان مردم وحشت دارند، به همان اندازه هم از احمدی نژاد وحشت دارند که دهان باز کند و اسرار کودتا را برملا سازد. در این میان آنکه کودتا علیه او شده در حصر است و آنکه کودتا بسود او شده و کشور را به ویرانی کشانده مشغول تشخیص مصلحت نظام. امروز همه می‌دانند که مسئله محاکمه موسوی و کروبی منتفی است همانگونه که محاکمه احمدی نژاد اجتناب ناپذیر است. بنابراین "قاطعیت" رهبر در ادامه حصر موسوی و کروبی آن روی سکه "نرمش قهرمانانه" در برابر احمدی نژاد و هر دو نشانه وحشت است.

فقط هم رهبر نیست که گروگان و وحشت زده است. کل جناح راست حکومتی، همه کسانی که بنوعی در کودتا و ادامه دولت احمدی نژاد و غارت کشور شریک بوده‌اند در این وحشت بسر می برند. از رئیس قوه قضائیه و معاون وی گرفته تا امام جمعه‌های فاسد و روسای بنیادهای اقتصادی غیرپاسخگو و امثال ابراهیم رئیسی و بخشی از فرماندهان سپاه و بسیج و … همگی در این وحشت حکومتی اسیر هستند.

با پیروزی حسن روحانی در انتخابات، اعتصاب غذای مهدی کروبی و افتضاح انتصاب احمدی نژاد در مجمع مصلحت، مسئله حصر دوباره بصورت مسئله روز درآمده که دیگر همه می‌دانند باید تکلیف آن روشن شود. ولی چگونه؟ بخشی از جناح راست می‌گوید که آقای خاتمی باید تضمین بدهد! کسی که خودش ممنوع التصویر و ممنوع الخروج و ممنوع الحضور در مجامع است باید تضمین بدهد برای دیگری که در حصر است و ظاهرا این همان اقتدار جمهوری اسلامی و ولی فقیه است که آنقدر از آن سخن می‌گویند. با همین اقتدار می‌خواهند برجام را لغو کنند و به جنگ امریکا و غرب بروند؟ تضمینی که قوه قضائیه و سپاه و بیت رهبری نمی‌توانند بدهند آقای خاتمی باید بدهد؟ البته این اعتراف به نفوذ کلام محمد خاتمی در میان مردم است و اینکه هیچکدام از "اصولگرایان" و راست حکومتی و حتی خود رهبر دارای آن نفوذ در میان مردم نیست که بتواند چیزی را تضمین کند مگر با حصر و حبس و زندانی کردن که آن هم به بن بست رسیده است و دست به دامان محمد خاتمی شده‌اند.     

به هر حال آنچه روشن است آنست که محصوران که خود به آقای روحانی در انتخابات رای داده‌اند قصد برهم زدن آرامش کشور را ندارند و از آغاز هم نداشتند و نیازی هم ندارند. برخلاف حکومت که نانش در جنجال و هوچی گری است محصوران مانند همه مردم به فضای آرام نیاز دارند. ولی از سوی دیگر حاضر به تمکین به خواسته‌های حکومت و توبه از مواضع خود به هیچوجه نیستند و حکومت باید این خواست را از سر خود بیرون کند. مقام رهبری هم با انتصاب احمدی نژاد در مجمع مصلحت نظام گام بلند دیگری در بی اعتباری خود در میان مردم برداشت. وضع به گونه ای شده که دیگر احتیاجی به افشاگری و توضیح محصوران درباره کودتای 88 نیست.

 

تلگرام راه توده:

 

https://telegram.me/rahetudeh

 

 

 

 تلگرام راه توده :

https://telegram.me/rahetudeh

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                       شماره 614  راه توده -  16 شهریور ماه  1396

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت