راه توده                                                                                                                                                          بازگشت

 

 

تقلید خط آقای خمینی

از مهم ترین حوادث ج. اسلامی است

 

  

هفته گذشته آیت الله هاشم رسولی محلاتی از اعضای دفتر آیت الله خمینی در گذشت. با درگذشت وی یک بار دیگر مسئله ریشه دار دروغ و تقلب حکومتی از نو مطرح شد چرا که یکی از وظایف آیت الله محلاتی تقلید خط آیت الله خمینی و صدور و امضای بیانیه بجای وی بود. خود وی در این مورد می گوید:

من از همه اعضای دفتر، خطم به امام شبیه ‌تر بود. ... خط احمد آقا هم خوب بود، ولی خیلی به خط امام شبیه نبود، برای همین گاهی می‌آمد و بالای سر من می‌ایستاد سؤال هم می‌کرد که چطور می‌نویسید که این قدر شببیه خط امام است؟ تمرین هم زیاد می‌کرد، به طوری که این اواخر خطشان تا حدودی شبیه به امام شده بود."

با انتقال رهبری به آقای خامنه ای، آیت الله رسولی نیز به بیت رهبر جدید منتقل شد به چندین دلیل.

اول. بدليل خدماتى كه – ظاهرا با تقلید خط امام- در مسير رهبر شدن ایشان كرده بود. دوم براى ادامه استفاده از او براى تقليد خط آقای خمينى هرجا که رهبر تازه نیاز داشه باشد. سوم. كنترل او براى فاش نکردن همه آنچه در دفتر آیت الله خمینی كرده بود. با سربه نیست کردن احمد خمینی آیت الله محلاتی تنها کسی بود که عملا صندوقچه اسرار آقای خمینی بود و حفاظتش در بیت رهبر تازه ضروری.

 البته ماجرای تقلید خط آقای خمینی مسئله ای تازه نیست. این مسئله هم در زمان حیات آیت الله خمینی در روزنامه ها مطرح شد که سرانجام آن به دستخط تازه ای منتهی شد که در آن آیت الله خمینی پسرش احمد را بعنوان تنها کسی که می تواند راجع به صحت اسناد منتسب به وی اظهار نظر کند معرفی کرد، در حالیکه خود احمد متهم به تقلید خط وی بود و همین دست خط تازه هم باحتمال قریب به یقین دستخط خود احمد خمینی و یا آیت الله رسولی بود.

بعدها مهندس بازرگان نیز نامه ای که به امضای آیت الله خمینی علیه نهضت آزادی منتشر شده بود را جعلی و تقلبی اعلام کرد و خواهان کارشناسی خط شد که معلوم شد حق با وی بوده و حجت الاسلام محتشمی نیز در مصاحبه ای تایید کرد که آن نامه به خط احمد خمینی نبوده است. در جریان برکناری آیت الله منتظری نیز دوباره این مسئله مطرح شد که نامه برکناری وی به خط آیت الله خمینی نیست که رسولی محلاتی هم آن را تایید کرده ولی مدعی است که از آقای خمینی در اینباره مجوز داشته است.

در جریان کشتار زندانیان سیاسی نیز نامه یی برای اعدام اعضای مجاهدین خلق به امضای آیت الله خمینی منتشر شد که صحت خط آن نامه هم زیر سوال است و قطعی شد که نوشته وی نبوده است. هرچند درباره کشتار اعضای زندانی گروه های چپ اساسا چنین نامه ای در آن نامه که آن هم باحتمال قریب به یقین جعلی بوده  وجود نداشت.

آیت الله رسولی محلاتی در خاطرات خود از سکته دوم آیت الله خمینی در سال 65 سخن می گوید که در این زمینه نیز در کمتر جایی سخن گفته شده است. او این پنهان کاری را دلیلی برای آن می داند که همه خبرها به آقای خمینی نمی رسید یا درواقع به شکلی کانالیزه شده و گزینشی وی از مسائل اطلاع پیدا می کرد. ضرورت نوشتن اعلامیه و تقلید خط آقای خمینی را نیز به همین حساب می گذارد.

به هر حال تاریخ چند سال پایانی حیات آیت الله خمینی که گاه با بزرگترین جنایت ها و خیانت ها به انقلاب همراه شده هنوز هم در ابهام بسیار است و تردید نیست که در آینده نیز اسنادی که سخنان آیت الله رسول محلاتی را کامل می کند منتشر خواهد شد.

 

تلگرام راه توده:

https://telegram.me/rahetudeh

 

  

 

        پیج فیسبوک راه توده

 

 

 

                        راه توده شماره 724 - 26 دیماه 1398

 

                                اشتراک گذاری:

بازگشت